2021/483 Sb., Vyhláška o následcích povinného očkování

        
 
 
483/2021 (účinnost 1. ledna 2022)
 

Vyhláška o následcích povinného očkování


 
 

Ministerstvo zdravotnictví stanoví podle § 8 a k provedení § 3 zákona č. 116/2020 Sb., o náhradě újmy způsobené povinným očkováním:


 

§ 1


 

Následky povinného očkování spočívající v újmě na zdraví, u kterých je na základě odborného medicínského poznání pravděpodobné, že nastanou, a doba, ve které tyto následky po provedení daného povinného očkování nastanou, jsou uvedeny v příloze k této vyhlášce.


 

§ 2


 

Účinnost


 

Tato vyhláška nabývá účinnosti dnem 1. ledna 2022.


 

Ministr:
Mgr. et Mgr. Vojtěch, MHA, v. r.


 

Příloha k vyhlášce č. 483/2021 Sb.


 

Následky povinného očkování spočívající v újmě na zdraví, u kterých je na základě odborného medicínského poznání pravděpodobné, že nastanou, a doba, ve které tyto následky po provedení daného povinného očkování nastanou


 

 

Infekční nemoci, proti nimž je ve stanovených případech povinné očkování

Následky povinného očkování

Doba, ve které následky po provedení daného povinného očkování nastanou

1.

dávivý kašel a záškrt

anafylaktický šok

do 4 hodin

 

 

brachiální neuritida (stranově příslušná)

2 až 28 dní

 

 

encefalitida

do 72 hodin

2.

tetanus

anafylaktický šok

do 4 hodin

 

 

brachiální neuritida (stranově příslušná)

2 až 28 dní

 

 

encefalitida

do 72 hodin

3.

invazivní onemocnění vyvolané původcem Haemophilus influenzae typ b

anafylaktický šok

do 4 hodin

4.

přenosná dětská obrna

anafylaktický šok

do 4 hodin

5.

virová hepatitida B

anafylaktický šok

do 4 hodin

6.

příušnice

anafylaktický šok

do 4 hodin

 

 

encefalitida

5 až 15 dní

7.

zarděnky

anafylaktický šok

do 4 hodin

 

 

encefalitida

5 až 15 dní

 

 

chronická artritida

7 až 42 dní

8.

spalničky

anafylaktický šok

do 4 hodin

 

 

encefalitida

5 až 15 dní

 

 

trombocytopenická purpura

7 až 30 dní

9.

tuberkulóza

ulcerace, abscesy, kolikvace axilárních mízních uzlin nebo fatální diseminovaná BCGitída

2 až 28 dní

10.

pneumokokové nákazy

anafylaktický šok

do 4 hodin

11.

covid-19

anafylaktický šok

do 4 hodin

 

 

myokarditida

do 14 dní

 

 

perikarditida

do 14 dní

 

 

tromboembolie

do 28 dní

 

 

imunitní trombocytopenie

do 28 dní

 

 

syndrom kapilárního úniku

do 3 dní


 

Definice následků povinného očkování


 

1.

Anafylaktickým šokem se pro účely této vyhlášky rozumí akutní, vážná a potenciálně smrtelná systémová porucha, cirkulační kolaps, který se vyskytuje jako jediná samostatná událost se současným zapojením 2 nebo více orgánových systémů. Příznaky začínají minuty až obvykle 4 hodiny po expozici. Smrt, pokud k ní dojde, je obvykle důsledkem zúžení až uzávěru dýchacích cest způsobených laryngeálním otokem nebo bronchospasmem a může být spojena s kardiovaskulárním kolapsem. Dalšími významnými klinickými příznaky mohou být: cyanóza, hypotenze, bradykardie, tachykardie, arytmie, edém faryngu nebo průdušnice nebo hrtanu se stridorem a chrčením.

2.

Brachiální neuritidou se pro účely této vyhlášky rozumí zánětlivé onemocnění nervů brachiálního pletence: ramene a paže. Vyznačuje se ztrátou pohyblivosti, bolestí a ztuhlostí paže a ramene.

3.

Encefalitidou se pro účely této vyhlášky rozumí zánětlivé onemocnění centrálního nervového systému. Prokazuje se přítomností neurologické dysfunkce a důkazem o zánětlivé aktivitě v mozku. Příznaky jsou horečka, bolesti hlavy, zmatení, zvracení, postupem času pak letargie, záchvaty, poruchy krátkodobé i dlouhodobé paměti, lokalizovaná paralýza, hemiplegie, polyneuritida a křeče. V extrémních případech dochází až ke kómatu a smrti.

4.

Chronickou artritidou se pro účely této vyhlášky rozumí vleklý zánět kloubů, projevující se bolestí a ztuhlostí kloubu, spojené se sníženým rozsahem pohybu postiženého kloubu.

5.

Trombocytopenickou purpurou se pro účely této vyhlášky rozumí autoimunitní onemocnění způsobené protilátkami proti krevním destičkám. Vlivem těchto protilátek dochází ke zvýšené destrukci krevních destiček a zároveň je nedostatečná jejich produkce v kostní dřeni.

6.

Ulcerací se pro účely této vyhlášky rozumí stav vedoucí ke vzniku vředu následkem porušení celistvosti epitelu a rozpadu (nekrózy) kůže.

7.

Abscesem se pro účely této vyhlášky rozumí ohraničená patologická dutina vzniklá zánětem a vyplněná hnisem. Absces v měkkých tkáních může způsobit jejich poškození v důsledku útlaku a další komplikace v případě jeho zánětu.

8.

Kolikvací axilárních mízních uzlin se pro účely této vyhlášky rozumí proměna tkáně mízních uzlin na tekutou hmotu.

9.

Fatální diseminovanou BCGitídou se pro účely této vyhlášky rozumí hnisavý zánět lymfatických cest, které jsou spádové k místu očkování. Charakteristické je lokální zarudnutí doprovázené stejnostranným rozšířením spádových mízních uzlin.

10.

Myokarditidou se pro účely této vyhlášky rozumí zánětlivé postižení myokardu (střední vrstvy srdeční stěny) neischemického původu, se širokou škálou klinické manifestace.

11.

Perikarditidou se pro účely této vyhlášky rozumí zánětlivé onemocnění perikardu (povrchového vakovitého obalu srdce).

12.

Tromboembolickou nemocí se pro účely této vyhlášky rozumí vznik krevní sraženiny (trombu) uvnitř cévního řečiště a následné uvolnění této sraženiny a její vmetení do cév na jiném místě těla.

13.

Imunitní trombocytopenií se pro účely této vyhlášky rozumí dočasné nebo trvalé snížení počtu krevních destiček s následným zvýšeným rizikem krvácení.

14.

Syndromem kapilárního úniku se pro účely této vyhlášky rozumí onemocnění charakterizované akutními epizodami otoku postihujícími zejména končetiny, sníženým krevním tlakem, zahuštěním krve a sníženou koncentrací albuminu (hlavní bílkovina krevní plazmy).